Coś się kończy, coś się zaczyna

U progu kapitalizmu

Stanisław Sałapa zabiera swoich czytelników w podróż do czasów transformacji ustrojowej. “Nieczysta gra” (https://www.taniaksiazka.pl/nieczysta-gra-stanislaw-salapa-p-1355810.html) rozpoczyna się pod koniec lat 80. XX wieku i przeprowadzi nas przez zmiany społeczne, polityczne i przede wszystkim gospodarcze, kiedy Rzeczpospolita Ludowa ustąpi miejsca III RP. Jarosław Kurka, główny bohater, jest dyrektorem w spółdzielni. Jako jeden z nielicznych posiada wyższe wykształcenie, koledzy z innych departamentów śmieją się z niego, że się marnuje za tak małe pieniądze. Ale Kurce pasuje praca na stanowisku, na którym niczego się od niego nie wymaga, a odpowiednie sumy miesięczne oraz bardzo rozległe znajomości pozwalają mu godnie żyć. Z pewnością godniej niż innym.

Jarosław i jego małżonka Eleonora nie muszą się specjalnie starać, by posiadać dobroci, o których większość Polaków czasów komunizmu może tylko pomarzyć. Mają mieszkanie, samochód i nie brakuje im na zachcianki. Zmieniająca się sytuacja polityczna zabierze im wszystko w błyskawicznym tempie. Jarosław jest świadom tego, że zaczyna się walka o przetrwanie. Dokładnie wie, co musiałby zrobić, by pozostać wśród tych, którzy się liczą i których należy promować. Jego decyzje będą uzależnione nie tylko od tych, którzy jako pierwsi zdobędą władzę. Do gry wejdzie również tajemnicza Katarzyna, z którą relacje nie będą należały do łatwych.

Wehikuł czasu

Autorowi w bardzo dobry sposób udało się odwzorować nie tylko realia przemiany i Polski postkomunistycznej, ale też w pełni zachował język i zachowania tamtych czasów. Dla osób, dla których podróż w 1989 rok będzie nowością, wiele nazw i neologizmów może wydawać się niezrozumiała, chociaż autor stara się dość zgrabnie wplatać je w fabułę. Perypetie bohatera nie należą do trudnych, fabuła rozwija się etapami, bez pośpiechu i nadmiernych wątków drugoplanowych, które nie zaburzają odbioru całości. Powoli idziemy do rozwiązania sytuacji, w której zakończenie może równie dobrze stanowić otwarte drzwi do kolejnej części.

Publikację poleca się przede wszystkim fanom polskiego kryminału i książek szpiegowskich, fanom intryg i tym, którzy z nostalgią patrzą na kraj sprzed trzech dekad. Autor nie opowiada się politycznie po żadnej ze stron, bardziej szuka w jednych i drugich plusów i minusów. Przedstawiony przez niego świat nie jest czarno-biały, mnóstwo tu miejsca na szarą strefę, zwłaszcza w kategorii wyborów moralnych. Walka o przetrwanie i byt zmienia się dość często z dżentelmeńskich zagrywek do brutalnych, a nawet krwawych ataków. Droga do kapitalizmu jest nie tylko utkana z układów, ale jak przedstawia powieść, prowadzi przez ścieżkę usypaną trupami.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
News Reporter